Menu

Michał Sadowski Doradca ds. Nieruchomości

Wszystko na temat obrotu nieruchomościami w Szczecinie

#1 Szczecin - miastem idealnym na inwestowanie w Nieruchomości

koloszop

Szczecin - Co myślą moi znajomi lub rodzina, gdy wspomni się o tym mieście?

Eee tam, stara, brzydka, zakorkowana dziura w ziemi.

Jednak po pierwszej wizycie ich światopogląd zmienia się o 180 stopni. Wtedy właśnie dostrzegają, że Szczecin to urokliwe miasto, które rozwija się w zaskakującym tempie. Teraz pewnie większość z Was myśli: "Co ma do tego inwestowanie w nieruchomości?". Już spieszę z wyjaśnieniem.

Do Szczecina przyjeżdża coraz więcej osób w poszukiwaniu rozwoju - zarówno w celu rozwoju naukowego, jak i zawodowego. Z tego powodu powstają nowe miejsca pracy, a także uczelnie wyższe czy inne instytucje doszkalające. Dodatkowym atutem tego miasta jest bliskość do Niemieckiego sąsiada, co także pobudza wymianę handlową.

I co dalej?

Spójrzmy na piramidę potrzeb opracowaną przez Maslowa .

piramidapotrzebmaslowa1

żródło zdjęcia : http://www.zarzyccy.pl/p_piramida-potrzeb-maslowa.html

Na samym jej fundamencie są potrzeby fizjologiczne, do której zaliczamy potrzebę mieszkania. Tylko część osób stać na zakup mieszkania czy to za kredyt, czy za gotówkę. Z pomocą przychodzi nam wynajem - zarówno pokoju dla studentów, jak i całego mieszkania/domu. Gdyby nie inwestorzy, którzy lokują swój kapitał na wiele lat w nieruchomościach, ciężko było by tym ludziom zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

Ale co ma do tego Szczecin? Przecież w każdym z miast Polski można inwestować w nieruchomości. 

Stolica województwa zachodniopomorskiego ma jedną znaczącą zaletę, a mianowicie bardzo korzystne ceny nieruchomości w porównaniu do innych miast powiatowych. Z danych zebranych na przestrzeni kilku ostatnich lat wynika, że Szczecin jest jednym z tych miast, w których zakup nieruchomości się opłaca dzięki:

  • kosztowi zakupu samej nieruchomości: cena zakupu jest o wiele niższa od miast takich jak Gdańsk czy Poznań,
  • potencjalnym klientom: na rynku szczecińskim jest duża podaż na mieszkania typu kawalerki, 2 i 3 pokoje. Mowa tu nie tylko o klasycznym kupnie oraz późniejszym wynajmie, ale również o flipach (o nich będzie mowa w kolejnych wpisach),
  • wysokiej stopie zwrotu: załóżmy,że chcemy inwestować kupujemy na kredyt mieszkanie 2 pokoje 40 m2. Cena takiego mieszkania gotowego do wynajęcia (tak zwanego gotowca inwestycyjnego) zaczyna się od nawet około 200 tyś złotych. Dla porównania cena takiego samego mieszkania w Poznaniu zaczyna się od około 260 tyś złotych.Cena miesięcznego wynajmu w Szczecinie to średnio około 1400 złotych plus opłaty, natomiast w Poznaniu relatywnie niewiele więcej, bo około 1600-1700 złotych plus opłaty. Prostą kalkulacją mieszkanie w stolicy województwa zachodniopomorskiego będzie się spłacać (dzieląc koszt zakupu przez późniejsze honorarium za wynajem) 12 lat, a w stolicy województwa wielkopolskiego 2 lata dłużej. Ponadto, w Szczecinie przez te 2 lata zarobimy dodatkowo 34 tyś złotych, 
  • ciągłemu rozwojowi tego pięknego miasta.

 

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi również będziecie uważać, że Szczecin to dobre miasto do inwestycji. Jest to wpis nr 1, a w następnych opowiem więcej o samym podejściu do nieruchomości, między innymi jak je sprzedawać, jak zwiększać małym kosztem ich wartość, w jakich dzielnicach najlepiej inwestować, a także o samym rozwijaniu mojej działalności .

 

Zapraszam ponownie 

Michał Sadowski 

Specjalista ds. Nieruchomości 

© Michał Sadowski Doradca ds. Nieruchomości
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci